Nie niszczmy wodospadów na Szumach

Apel do organizatorów spływów kajakowych,
oraz turystów korzystających z tej formy wypoczynku.
Roztocze to coraz bardziej słynąca z turystyki aktywnej kraina. Można tu wędrować po pięknych szlakach, wzmocnić kondycję chodząc z kijami Nordic Walking, jeździć rowerem po bezpiecznych, puszczańskich drogach, uczyć się jazdy konno oraz wziąć udział w spływach kajakowych. Wszystkie te formy wypoczynku cieszą się popularnością i nie ingerują w naturalne środowisko. Roztocze noclegi zaprasza.

Niestety pewna część osób zainteresowana jest ostatnio ekstremalnymi sportami w postaci spływów kajakowymi po progach skalnych-wodospadach w Rezerwacie nad Tanwią.
Jako Roztoczańskie Stowarzyszenie Agroturystyczne w Suścu zwracamy się z apelem o zaniechanie spływów kajakowych na całym odcinku położonego wzdłuż rzeki „Rezerwatu nad Tanwią” w tym po wodospadach.
Wydaje się dla wszystkich oczywistym że progi skalne, które przetrwały miliony lat mogą zostać przez kilkadziesiąt kolejnych lat zniszczone. Zdajemy sobie sprawę że przepłynięcie po progach jest emocjonującym przeżyciem szczególnie dla młodych ludziach, ale tym samym niszczymy je. Wierzymy że możemy być mądrzy przed szkodą a nie koniecznie po. Szanujmy przyrodę, która daje nam życie i przy okazji możliwość korzystania z jej uroków.
Uznane na rynku firmy organizują spływy:
  • od miejscowości Paary do Rebizantów kończąc spływ na moście w Rebizantach tj. przed Rezerwatem nad Tanwią
  • oraz za rezerwatem lub jeszcze dalej, od leśnej osady zwanej Borowe Młyny w dół rzeki.

Prosimy też o nie korzystanie ze spływu organizowanego z parkingu przy „Kiosku u Gargamela”. Stad w dół rzeki rezerwat rozpościera się jeszcze parę kilometrów.

Apelujemy o niekorzystanie z usług firm, które proponują spływy po progach skalnych, tj. od mostu w Rebizantach przez rezerwat do Borowych Młynów i bez skrupułów podążają za zyskiem niszcząc zachowane przez pokolenia piękno.
Zapraszamy Państwa serdecznie do korzystania z różnych form wypoczynku na Roztoczu ale jednocześnie prosimy o zachowanie dobrych praktyk w turystyce: szanuj zieleń, nie śmieć, nie niszcz środowiska, nie rysuj po planszach, nie kalecz drzew, nie dewastuj infrastruktury.
W 2008 r. w plebiscycie dziennika Rzeczpospolita wodospady w rezerwatach Nad Tanwią i Czartowe Pole zostały uznane jako jeden z „7 cudów Polskiej Natury”. Minęło zaledwie 8 lat. Zachowajmy je dla następnych pokoleń.