II Bieg Dookoła Kotliny

Szklarska Poręba noclegi i okolice, to doskonałe miejsce na rowerowe i piesze wypady w góry dla początkujących oraz zaawansowanych, małych i dużych, rodzin z dziećmi, czy turystów indywidualnych… krótko mówiąc – dla każdego.

Tymczasem, mało kto wie, że we wrześniu, Szklarska Poręba gościć będzie, już po raz drugi, wyczynowych ultramaratonczyków chcących zmierzyć się trudną i ciekawą trasą II Biegu Dookoła Kotliny organizowanego w ramach XI Przejścia Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej.

Cała trasa prowadzi przez wszystkie pasma otaczające Kotlinę Jeleniogórską: Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie, Góry Izerskie, wraz z ich najwyższymi szczytami, choćby Śnieżką w roli głównej!

Zawodnicy mają do pokonania 135 km w limicie 36h. Suma przewyższeń wynosi 5100 m. Trasa nie jest łatwa, większość prowadzi po oznakowanych szlakach turystycznych, jednak są też odcinki bezdroży i nieoznakowanych ścieżek leśnych, na których łatwo się pogubić.

Na trasie znajduje się około 20 punktów kontrolnych, punkty odżywcze z napojami energetycznymi itp..

Charakterystyka trasy:

  • Dystans liczony po wyznaczonej trasie – 135km
  • Wysokość minimalna – 300m n.p.m. (dolina Bobru)
  • Wysokość maksymalna – 1603m n.p.m. (Śnieżka)
  • Suma podejść – 5114m
  • Suma zejść – 5114m

Przebieg Trasy  – trasa biegnie najważniejszymi pasmami górskimi otaczającymi Kotlinę Jeleniogórską i jest identyczna z trasą Przejście Dookoła Kotliny Jeleniogórskiej. 90% trasy są to oznaczone szlaki turystyczne. Pozostałe 10% to odcinki bezdroży, łąk lub nieoznakowanych w terenie ścieżek leśnych.
Przebieg trasy jest zaznaczony na mapie, którą każdy zawodnik otrzyma na starcie biegu.Trasa nie jest oznaczona w terenie.