Dworek Gościnny w Szczawnicy dawniej

Dworek Gościnny to niezwykłe miejsce, którego historia sięga XIX wieku. Budowę owej Gościny, inaczej zwanej Kurhausem, Kursalonem, Dworcem, a na koniec po prostu Dworkiem rozpoczął w Szczawnicy Józef Szalay stawiając w 1875 roku pierwsze fundamenty, na których w przyszłości miał stanąć „pieniński salon”. Swoją świetność budynek zawdzięczał jednak spadkobierczyni Szalaya – Akademii Umiejętności. W 1880 r. Zarząd Akademii na czele z prezesem prof. Józefem Majerem podjął decyzję, aby w kurorcie o europejskiej renomie powstało centrum życia artystycznego i intelektualnego.

Powstał projekt o wymiarach znacznie większych niż te zakładane przez Szalaya. Rozebrano stare fundamenty, a budowę nowego, wspaniałego gmachu, według projektu jednego z najbardziej renomowanych architektów w Krakowie Macieja Moraczewskiego – autora m.in. projektu gmachu Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – rozpoczęto w 1881 r. Pracami kierował Stanisław Eliasz Radzikowski. Gmach uroczyście otwarto w 1884r. Wyglądał imponująco: wzniesiony z drewna modrzewiowego, kryty gontem, o rozczłonkowanej bryle, z dużą ilością lukarn i wieżyczek, w modnym w XIX w. eklektyzmie i neogotyku.

Mieścił okazałą salę balową z galeriami dla widzów i muzyków. Obok znajdowała się sala widowiskowa ze sceną, dalej traktiernia, cukiernia, sala fortepianowa, dwa pokoje dla kobiet i mężczyzn, sklep trafikanta, salon fryzjerski, czytelnia, dwa sklepy i kilka pokoi dla służby, garderoby i boudoiry, sala bilardowa oraz pokój do gry w karty. W suterenach znajdowały się kuchnia, piec dla cukiernika, pralnia, spiżarki, piwnice na wino i paliwo, mieszkania dla służby kuchennej i stróżów.

Atelier Awita Szuberta znajdowało się na pierwszym piętrze, od strony północnej – zgodnie z wymogami, aby światło nie było rozproszone. Składało się z altany szklanej mierzącej 60 metrów kwadratowych z wiązaniem konstrukcji żelaznej o czterech pokojach i ganku pokrytym dachem z wieżyczkami zastosowanymi do ogólnej budowy Coursalonu. Obejmowało 5 pomieszczeń: pracownię, ciemnię, składzik, poczekalnię i retuszownię. Szczawnica noclegi zaprasza.